Jak wymienić uszczelkę w kabinie prysznicowej.


Po latach używania kabiny prysznicowej drzwi kabiny zaczynają przeciekać lub woda wylewa się dołem i zalewa nam łazienkę?

Twoja kabina prysznicowa daje Ci znać, że należy wymienić uszczelki na nowe.

Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedź w naszym poradniku. Wymiana uszczelki sprowadza się do kilku prostych kroków:

  1. Dobór właściwego typu uszczelki
  2. Usunięcie starej uszczelki i oczyszczenie powierzchni
  3. Montaż nowej uszczelki na przygotowanym szkle

Krok 1. Dobór właściwej uszczelki

Uszczelki do kabiny znajdziemy w sklepie internetowym okuciadoszkla.pl w wydzielonej kategorii, ale jak wybrać uszczelkę pasującą do naszej kabiny?

Wybór należy zacząć od zmierzenia grubości szkła kabiny. Warto to zrobić dokładnie najlepiej suwmiarką ew. linijką, ponieważ uszczelki przeznaczone są do konkretnej grubości szkła np. 6 , 8 lub 10 mm. Ponieważ uszczelki zakładamy na szkło i nie przyklejamy ich, tak ważne jest dokładne wykonanie pomiaru.

Kiedy już znamy grubość szkła, przystępujemy do szukania konkretnego rodzaju uszczelki. 

Uszczelka magnetyczna drzwi kabiny prysznicowej:

Jeśli chcemy wymienić uszczelkę, która znajduje się na dłuższej krawędzi drzwi po stronie klamki – najczęściej tak zwana uszczelka magnetyczna, to oprócz grubości szkła ważna jest również odległość między szybami oraz kąt pod jakim spotkają się oba pióra uszczelki. W sklepie z uszczelkami – okuciadoszkla.pl ceny uszczelek magnetycznych podawane są za komplet – czyli w podanej cenie kupujesz dwa pióra uszczelki – jedno na drzwi i jedno na szybę stałą lub profil.

Początkowo może wydawać się to może niezrozumiałe, ale kiedy wejdziemy w opis konkretnej uszczelki, to znajdziemy zdjęcie przekroju uszczelki oraz schemat uszczelki, na którym są pokazane i zwymiarowane potrzebne wartości.

przykładowy schemat

Jest to bardzo pomocne i czytelne. Na podstawie tych schematów jesteśmy w stanie określić, które parametry musimy zmierzyć w swojej kabinie, aby mieć pewność że wszystko będzie pasować.

Uszczelka dolna pod drzwi kabiny prysznicowej:

Podobnie jest w przypadku wymiany innej uszczelki – dolnej uszczelki drzwi, gdzie oprócz grubości szkła naszej kabiny należy zmierzyć odległość od dolnej krawędzi szyby drzwi do podłogi lub brodzika. Innymi słowy należy określić, ile w milimetrach wynosi wielkość przestrzeni do uszczelnienia.

Ponieważ te odległości bywają różne, dlatego tez uszczelek przeznaczonych na spód drzwi jest kilka typów, podstawowa różnica miedzy nimi to właśnie długość tych elementów uszczelniających typu płetwa, okapnik itp. Dzięki temu mamy możliwość dobrania odpowiedniej uszczelki do prawie każdego typu kabiny.

W przypadku dużej przestrzeni do uszczelnienia pod drzwiami warto zainteresować się kategorią produktu: progi do kabin prysznicowych. Dobrze dobrany próg uratował niejedną łazienkę.

Pozostałe uszczelki pionowe kabiny prysznicowej:

Podobnie postępujemy w przypadku uszczelki, która znajduje się od strony zawiasów drzwi (np. między ścianą stałą a drzwiami). Musimy zmierzyć przestrzeń miedzy ścianą a szybą, zazwyczaj ten dystans nie przekracza 5 mm.

Krok 2. Przygotowanie powierzchni

Kiedy już wybraliśmy odpowiedni rodzaj uszczelek do wymiany, należy zdjąć stare uszczelki i dokładnie oczyścić szkło. Po oczyszczeniu można zastosować preparat impregnat zabezpieczający powierzchnie i elementy szklane.  

Warto zainteresować się preparatami NANOCAPE do kabin albo  NANOCAPE Szkło i Ceramika. Takie produkty można znaleźć w kategorii chemia do szkła we wspomnianym już sklepie okuciadoszkla.pl

Produkty NANOCAPE tworzą specjalną powłokę. Takie zabezpieczenie spowoduje ze nasza kabina będzie dłużej czysta i nie będzie się na jej powierzchni tworzyć osad i zacieki.

Krok 3. Montaż nowej uszczelki

Po oczyszczeniu i przygotowaniu powierzchni musimy odmierzyć i przyciąć uszczelkę na odpowiednią długość. Najlepiej długość uszczelki nanieść sobie flamastrem na uszczelce i precyzyjnie dociąć. 

Uszczelki należy przyłożyć i wcisnąć na szybę, zaczynając od końca uszczelki. Ponieważ uszczelki nie da się przesunąć na szybie po jej założeniu, dlatego źle założoną uszczelkę należy zdjąć i nałożyć ponownie.

Do montażu uszczelek nie stosujemy kleju! Uszczelki wewnątrz profilu posiadają dodatkowe wypustki, dzięki czemu dobrze dobrane nie spadają i dobrze utrzymują się na szybie. Jeśli jednak posiadamy kabinę przykładowo ze szkła 5 mm a dysponujemy uszczelką 6 mm i dochodzi do zsuwania się uszczelki – można wspomóc się niewielką ilością bezbarwnego silikonu aplikowanego do wewnątrz profilu uszczelki.

Dobrze dobrane i założone uszczelki spowodują ze Twoja kabina będzie znowu szczelna i posłuży Ci kolejne lata, czego życzymy i zapraszamy do naszego sklepu.